پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی و شرکت های کوچک

135

پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی درست شبیه داشتن یک وسیله ساخت در مقیاس کوچک در خانه یا دفتر شماست.

 پرینترهای سه بعدی دستگاه هایی هستند که می توانند اشیاء سه بعدی از جنس پلاستیک تولید کنند. برخی دیگر از آنها از سرامیک، فلز یا مواد دیگر استفاده می کنند. حتی پرینتر سه بعدی وجود دارد که می تواند آیتم هایی را از شکلات یا پنیر بسازد.

پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟

واژه “پرینت سه بعدی” تا اندازه ای گمراه کننده است. شبیه به چاپگر سه بعدی است که بگونه ای کاغذ معمولی را به شکل هایی همچون اریگامی تا می کند.

اما این نحوه پرینت سه بعدی نیست. بلکه کار پرینترهای سه بعدی با طرح ایجاد شده توسط کامپیوتر برای یک شی شروع می شود. سپس پرینتر، یک جسم سه بعدی از جنس پلاستیک یا مواد دیگر درست می کند. اکثر پرینترهای سه بعدی با لایه سازی مواد با ضخامت نازک روی هم تا زمانیکه ماده شکل گیرد کار می کنند.

این تکنولوژی جدید نیست. طبق گزارش نشریه تجارت بلومبرگ، شرکت های هوافضا و تولیدکنندگان خودرو حدود 25 سال است از چاپگرهای سه بعدی بزرگ در مقیاس صنعتی استفاده می کنند. چیزی که تازگی دارد در دسترس قرار گرفتن این دستگاه ها در بازار پرینت سه بعدی که برای صنایع کوچک مقرون به صرفه است، می باشد.

اخیرا پرینترهای تبدیل به یک موضوع بحث برانگیز شدند وقتی شخصی از آن برای درست کردن یک تفنگ دستی با تست موفق استفاده نمود. این ویدیو در یوتیوب سه میلیون بازدید داشته است. وزارت امور خارجه آمریکا درخواست داده است تا این فایل ها آفلاین شوند.

کسب و کارهای کوچک چطور می توانند از پرینت سه بعدی استفاده کنند؟

پرینت سه بعدی می تواند برای ایجاد پیش نمونه های محصولات جدید به کار رود. می توان از آن در طراحی صنعتی و حتی عملیات های ساخت در مقیاس کوچک هم استفاده کرد.

توسعه پیش نمونه های محصول برای مخترعان و تولیدکنندگان تجاری کوچک می تواند کاری دشوار و پرهزینه باشد. پرینت سه بعدی می تواند پیش نمونه سازی را با امکان دادن به سازندگان برای ساخت فایل های دیجیتالی طرح های جدیدشان، آسان کند و در نتیجه می توان آنها را در خود دفتر به سادگی پرینت کرد. در برخی موارد، این می تواند آسانتر از ساخت نمونه های اولیه با دست باشد. این می تواند ارزان تر از پیدا کردن خدمات بیرونی برای تولید پیش نمونه ها باشد.

پرینترهای سه بعدی در مواردی حتی می توانند برای خود فرآیند تولید به کار رود.

مزایا و معایب پرینت سه بعدی

مزایا

  • سرعت پیش نمونه سازی- یکی از مهم ترین مزایای پرینت سه بعدی این است که کار نمونه سازی اولیه را سرعت می بخشد. کسب و کارها به جای اینکه مدل مفهومی را طراحی کنند و سپس به دنبال مواد و تجهیزات لازم برای ساخت پیش نمونه فیزیکی باشند می توانند مدل دیجیتالی را به سادگی طراحی و سپس آن را پرینت کنند.
  • کاهش هزینه ها- اگر شما خودتان پرینت سه بعدی را انجام دهید به جز سرمایه گذاری اولیه در پرینتر و موادها، دیگر هزینه بیشتری در ارتباط به دستگاه وجود ندارد.

معایب

  • سرعت تولید- اگر شما تولید کننده کوچک یا صنعتگر هستید، پرینترهای سه بعدی می توانند برای کار تولیدی استفاده شوند. اما پرینترها تا اندازه ای کند هستند. این باعث می شود که آن ها برای تولید با حجم زیاد، غیر واقعی باشد.
  • مالکیت معنوی- موضوع بعدی این است که پرینت سه بعدی می تواند یک راه ساده تر برای افراد در ساخت موارد جعلی بر اساسا طرح های دیجیتالی دیگران بدهد.

هزینه پرینت سه بعدی چقدر است؟

پرینترهای سه بعدی همچنان در ابعاد، ظرفیت و قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. قیمت پرینترهای سه بعدی در مقیاس صنعتی به بیش از یک میلیون دلار می رسد.

با این حال گزینه هایی مقرون به صرفه و مناسب نیر در بازار یافت می شود. خرید پرینتر سه بعدی با نام Cube محصول شرکت 3D Systems به صورت آنلاین ممکن خواهد شد و از ماه ژوئن به قیمت 1299 دلار در فروشگاه های Staples موجود خواهد شد. پرینتر Cube از پیش مونتاژ شده است و می تواند به یک شبکه وای فای متصل شود که به کاربران اجازه می دهد طرح هایشان را دانلود کرده و آنها را به شکل اشیای واقعی پرینت نمایند. یا می توانید یک ورودی USB حاوی طرح را وارد کرده و پرینت نمایید.

دیگر پرینترهای سه بعدی کوچک از 999 دلار شروع می شوند. حتی یک انجمن با نام fabathome برای پرینت سه بعدی وجود دارد.

برای کسانیکه چاپگر سه بعدی ندارند، خدمات پرینت سه بعدی مانند Shapewayes وجود دارد که به کاربران اجازه می دهد طرح های دیجیتال بسازند و سپس شرکت، طرح ها را چاپ و به آنها ارسال نماید. کاربران حتی می توانند فروشگاه شان را راه اندازی و طرح های شان را به دیگران بفروشند.

 

در حال ارسال
نقد‌ و بررسی کاربر
0 (0 رای)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
26 + 16 =